Zasada neutralności może zniwelować skutki błędu na dokumencie
Nawet jeżeli dostawa obejmuje inny towar niż ten, który został wskazany na fakturze, nie ma podstaw do odmówienia prawa do odliczenia VAT z całej faktury, ale tylko tej jego części, która nie odpowiada rzeczywistości.
Sprawa dotyczyła rozliczenia VAT za miesiące od stycznia do maja, sierpień i wrzesień 2008 r. Po kontroli fiskus zarzucił podatnikowi, że bezzasadnie odliczył VAT naliczony z faktur wystawionych przez spółkę, a dokumentujących nabycie paliwa. W jego ocenie faktury nie potwierdzały rzeczywistych transakcji gospodarczych, zarówno pod względem przedmiotowym, tzn. nie był to olej napędowy, lecz odbarwiony opałowy, jak i podmiotowym, tj. wystawca faktury nie był właścicielem tego oleju. W konsekwencji skarbówka uznała, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia całego VAT.
Podatnik nie zgadzał się z tym stanowiskiem, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił jego skargę. Uznał, że skarżący nie wykazał się należytą starannością kupiecką. Podjął współpracę z nieznaną sobie firmą, przyjął ofertę od nieznanych osób, nie sprawdzając ich wiarygodności ani faktycznego umocowania, zamawiał paliwo telefonicznie. Ponadto regulował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta